Böbrek Tümörü

Böbrekler kandaki atık maddeleri temizler ve vücuddaki su – tuz dengesini sağlar.Anatomik olarak karın ve sırt bölgelerinin birleştiği yerde arkaya doğru bir konumdadır.
Buradan kaynağını alan kanserlere böbrek tümörü adı verilir.
Sık görülen tümör tipi böbrek hücreli kanserlerdir (% 85oranında). ayrıca böbreğin toplayıcı bölümünde (idrar üreten hücrelerin olduğu kısım) ortaya çıkabilen değişici epitel hücreli kanserler % 6-7 oranında görülür. Çocuklarda görülen böbrek tümörleri ise( % 5-6 ) Wilm's tümörü adını almaktadır. Bunun dışında sarkomları, böbrek adenomları, onkositomlar ve anjiomiyolipomlar nadir görülenler olarak sayılabilir.Adenom, onkositom, anjiomyolipom gibi kitleler kötü huylu bçbrek kitlesi olarak değerlendirilmesede teşhisleri konulana kadar böbrekte görülen her kitle kanser olarak kabul edilmelidir.
Erkelerde böbrek kanseri olma ihtimali kadınlara göre 2 kat daha fazladır. Ayrıca çevresel veya işe bağlı risk faktörleri mevcuttur. Bunlar:
• Sigara kullanımı


• Aşırı kullanılan ağrı kesiciler (fenasetin içerenler)


• Asbest işinde çalışanlar


• Kadmiyum işinde çalışanlar


• Diyaliz hastaları


• Sık ve ağır idrar yolu taşhastalığı geçirmek

Tüberoz skleroz veya Von Hippel Lindau Hastalığı olan ailelerde böbrek tümörünü ailesel geçtiği gösterilmiştir.Bu tiplerde böbrek tümörü iki traflı olmaktadır.
Bazı çalışmalar şişman ve yağlı yiyecek ile beslenenlerin böbrek kanseri olma riskinin fazla olduğunu bildirmiştir.

Böbrek tümörleri herhangi bir rahatsızlık veya ağrı yapmadan çok büyüyebilirler. Böbrek tümörünün teşhisindekullanılan bir kan testi yoktur. İdrarda kan görülmesi en sık karşılaşılan şikayettir. Sebebi açıklanmayan yan ağıları,karında bir kitle veya şişkinlik, yorgunluk hali, beklenmedik ani kilo kaybı, ateş, bacaklarda ödem, şişlik en sıkrastlanılan böbrek tümörü şikayetleridir.
Başka nedenlerle yapılan tetkikler sırasında böbrekteki tümör tepsi edilebilir. Bu tip rastlantısal kanserin tedavileri diğerlerine göre daha başarılıdır.
Böbrek Kanserinde Tedavi:
Cerrahi: Böbrek tümöründe en kurtarıcı tedaviyi oluşturur. Cerrahi yaklaşımlarla çıkarılmadan büyük bir böbrek tümörü varlığında yaşama şansı ve yaşama konforu oldukça düşmektedir. Sık uygulanan cerrahi şekli böbrek ve çevre dokularının lındığı radikal nefrektomidir. Bunun dışında böbreğin belirli bir bölgesine yerleşmiş nispeten küçük (4-6 cm) tümörlerde veya sadece tümörlü olan tek böbreği olanlarda sadece tümörlü doku ve bu dokunun hemen çevresinden 1 cm lik sağlam dokunun çıkarılması (parsiyel nefrektomi ) işlemi de yapılabilmektedir. Bu işlem için uygun hasta seçimi çok önemlidir.
Böbrek tümöübaşka organlara yayılm göstermiş ise daha radikal kararlar almak geekebilir.
Kemoterapi: Kanser ilaçlarının ağızdan veya damarlardan hastaya verilmesi demektir. Son dönemlerde özellikle metastaz yapmış tümörlerin yayılımını azaltıcı etkili kanser ilaçları geliştirilmiştir.
Radyoterapi: Işın tedavisi- Radyasyon ışınları ileri evrelerdeki kanserlerde yayılmalar( metastazlara) bağlı olarak ortaya çıkan kanama, ağrı gibi şikayetlerin tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır.
Böbrek tümörleri de erken teşhis edildiklerinde tedavi şansları yüksektir.Özellikle ailede böbrek tümörü varlığı, diyaliz hastası olmak, sık taş hastalığına maruz kalmak riskleri arttıracağından belirli aralıklarla üroloji muayenesine tabi tutulmak gerekmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...